Back to top

O portalu

Wyspa.pl - pierwszy serwis internetowy o Wyspie Sobieszewskiej

Portal regionalny Wyspa Sobieszewska Wyspa.pl to pierwszy serwis internetowy poświęcony w całości Wyspie Sobieszewskiej. Powstał w 2000 roku z inicjatywy Bartosza Gast - mieszkańca i entuzjasty Wyspy Sobieszewskiej, który wpadł na pomysł popularyzacji tego fragmentu Gdańska w internecie, będącym wtedy zupełnie nowym medium. Wyspa.pl to obecnie najpopularniejszy adres w sieci, gdzie trafia większość internautów poszukujących informacji o wyspie i miejscowościach na niej położonych. Wyszukiwania w Google fraz takich jak: Sobieszewo, Świbno, Górki Wschodnie, Orle czy Przegalina kończą się w większości przypadków odwiedzinami naszej strony. Portal Wyspa.pl notuje średnio 400 wizyt dziennie, a w sezonie letnim ilość wizyt wzrasta nawet do 1000. Liczba wyświetleń wszystkich podstron serwisu wynosi około 40 tys. miesięcznie.

O popularności portalu Wyspa.pl, oprócz jego prawie 20-letniej obecności w internecie, decydują również zarejestrowane kluczowe domeny, które kierują na stronę główną Wyspa.pl. Należą do nich:
- wyspasobieszewska.pl, wyspasobieszewska.com.pl, wyspasobieszewska.com, wyspasobieszewska.info, wyspa-sobieszewska.com, wyspa-sobieszewska.info
- sobieszewo.pl, sobieszewo.com.pl, sobieszewo.net.pl,
- swibno.pl, swibno.com.pl
- orle.pl
- przegalina.pl.

Wyspa Sobieszewska. Morze. Plaża. Natura.

Portal Wyspa.pl jest twórcą sloganu: "Morze. Plaża. Natura.", który w 3 prostych słowach oddaje charakter Wyspy Sobieszewskiej. Najważniejsze dla wyspy jest morze - to ono decyduje o jej nadmorskim położeniu i mikroklimacie. Plaża wskazuje na miejsce przyjazne dla turystów, zapraszające do odwiedzenia tego fragmentu wybrzeża. To właśnie tutaj, na Wyspie Sobieszewskiej, plaże są długie, szerokie i nigdy nieprzeludnione. Ostatnie słowo ze sloganu - natura - to nawiązanie do przepięknej, ciągle dziewiczej przyrody Wyspy Sobieszewskiej. Wskazuje na najważniejszy element krajobrazu wyspy, który jest jej największym dobrem. Prowadzona od kilku lat czynna ochrona przyrody (zwłaszcza kolonii rybitwy czubatej) w rezerwacie Mewia Łacha stanowi potwierdzenie tej tezy. Dzięki niej, na wschodnim krańcu wyspy, u ujścia Wisły do Bałtyku, pojawiły się foki, które znalazły tutaj swoje miejsce do bytowania. Jedyne na całym polskim wybrzeżu!

Od Redakcji

Nie ma w Polsce poza wybrzeżem drugiego takiego obszaru, który by w okresie lata stawał się obiektem zainteresowań tak szerokiego kręgu społeczeństwa. Wszyscy, bez różnicy wieku: dzieci, młodzież, dorośli i starsi szukają wypoczynku nad brzegiem morza. Wypoczynek ten pojmowany jest różnie. Jedni chcą się tam bawić i otoczenie jest dla nich często sprawą drugorzędną. Zatrzymują się w miastach lub dużych skupiskach w tłumie takim samym jak ten, wśród którego żyją na co dzień. Inni pragną ciszy, spokoju, kontaktu z przyrodą. Dostrzegają jej piękno i cenią je. Wracają nad morze często, by odpocząć na brzegu, w słońcu, przy szumie fal. Lubią spacery w lasach przybrzeżnych, pociąga ich bezkres kwitnących wrzosowisk, lubią przeżyć sztorm lub burzę, szczególnie groźną na mierzejach (i wyspach), gdzie pioruny biją ze wszystkich stron. Dla nich przeznaczony jest ten serwis internetowy. Ma im pomóc w zauważeniu tego miejsca, Wyspy Sobieszewskiej, na które może wielokrotnie patrzyli, nie widząc go jednak i nie rozumiejąc...

Bartosz Gast
Założyciel & Redaktor naczelny portalu Wyspa.pl
b.gast@wyspa.pl

Foto

Autorami zdjęć Wyspy Sobieszewskiej, opublikowanych na portalu są:

  • Zdjęcia niepodpisane: Maurycy Gast i Bartosz Gast
  • Zdjęcia podpisane: autorzy zgodnie z podpisem pod zdjęciem