Strony
Przystań jachtowa "Nadwiślańska" to jedyna przystań żeglarska na Wyspie Sobieszewskiej. Marina Sobieszewo znajduje się nad Martwą Wisłą w zachodniej części wyspy przy ul. Nadwiślańskiej 39. Przystań w Sobieszewie składa się z: 3 pływających pomostów z trapami zejściowymi (cumowanie dla 73 jednostek), slipu, budynku bosmanatu z zapleczem socjalnym (toalety, prysznice), sali szkoleniowej, hangaru do przechowywania sprzętu pływającego oraz wiaty z zabudowanym paleniskiem na grill.
Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Tutaj zamieszczamy listę tych najważniejszych i wartych odwiedzenia, czyli TOP 10 atrakcji według redakcji portalu Wyspa.pl.
Droga rowerowa Sobieszewo - Świbno to fragment międzynarodowej trasy rowerowej R10 (EuroVelo 10), przebiegającej dookoła Morza Bałtyckiego. Na Wyspie Sobieszewskiej ścieżka ma długość 7 km i łączy 2 największe osiedla na wyspie: Sobieszewo (od nowego mostu) oraz Świbno (do przeprawy promowej na Wiśle Przekop). Prowadzi wzdłuż ul. Turystycznej i Boguckiego (fragment drogi wojewódzkiej nr 501), która stanowi główną oś komunikacyjną Wyspy Sobieszewskiej.
Aktualizacja 30.04.2024:
Tramwaj wodny na trasie Wyspa Sobieszewska - Stare Miasto w Gdańsku w 2024 roku nie będzie pływał. Prywatny armator, który zapewniał połączenie w ubiegłym roku, zrezygnował, a nowego na horyzoncie nie widać...Plaże na Wyspie Sobieszewskiej należą do najszerszych i najładniejszych plaż w Gdańsku. Piaszczyste, osłonięte pasem wydm i lasu sosnowego stanowią spokojną oazę dla kąpieli słonecznej i morskiej. Na 11-kilometrowym odcinku wybrzeża wyspy znajduje się wiele zacisznych fragmentów plaży, gdzie w symbiozie z przyrodą znaleźć można pełne wytchnienie i odpoczynek z dala od zgiełku nadmorskich kurortów.
Szlak Wyspy Sobieszewskiej jest szlakiem pieszym PTTK, oznaczonym kolorem zielonym. Jego długość wynosi 14 km i w całości przebiega przez malowniczy teren Wyspy Sobieszewskiej. Stanowi odcinek Międzynarodowego Szlaku Pieszego E-9 (Nadmorskiego), biegnącego m.in. polskim wybrzeżem.
Szlak rowerowy im. Wincentego Pola to szlak o długości 24 km zataczający pętlę po Wyspie Sobieszewskiej. Oznaczony jest kolorem niebieskim. Przebiega po duktach leśnych, drogach gruntowych i asfaltowych o niskim natężeniu ruchu. Poziom trudności: łatwy. Rekomendowany rower: górski lub crossowy.
Szlaki Nordic Walking i narciarstwa biegowego to 6 tras poprowadzonych i oznakowanych w lasach Wyspy Sobieszewskiej. Składają się na nie 3 trasy zachodnie, które rozpoczynają się w Sobieszewie na ul. Falowej oraz 3 trasy wschodnie, które swój początek mają w Orle (Orlinkach) na ul. Lazurowej. Szlaki zostały poprowadzone w postaci pętli, które mają różne długości i czasy przejścia. Trasy przebiegają przede wszystkim po duktach leśnych, ale częściowo prowadzą też po piaszczystych dojściach do morza oraz po plażach.
Forsterówka to modrzewiowy dworek położony w lesie pośrodku Wyspy Sobieszewskiej, w którym podczas II Wojny Światowej rezydował gauleiter i obergruppenführer SS Albert Forster. Jest jednym z niewielu zabytków na wyspie, które ostały się do naszych czasów.
XIX-wieczna śluza w Przegalinie to śluza regulująca obecny bieg Wisły od 1895 r. Historia powstania śluzy w Przegalinie nierozerwalnie związana jest z budową przekopu Wisły w latach 1889-1895. Wtedy to powstała konieczność oddzielenia starego koryta Wisły (Wisły Gdańskiej) od jej nowego nurtu (Wisły Przekop) urządzeniem hydrotechnicznym. Śluza oprócz regulacji wód Wisły miała także zapewnić swobodne przeprawianie się przez nią statków - tzw. śluzowanie.